PINCÉR, FELSZOLGÁLÓ

Amikor külföldi munkalehetőségeket keresünk, a pincér – felszolgáló munkakör tűnik a legegyszerűbbnek. Még annak is van elképzelése erről a munkáról, aki még sosem dolgozott benne, hiszen minimum vendégként biztosan látta már, hogy mit csinál egy pincér. És valóban, a pincér- és felszolgáló munkakör megtanulható, speciális szaktudást és végzettséget igazából nem igényel. Ugyanakkor mind fizikálisan, mint mentálisan ez egy nagyon kemény munka és igen fárasztó. Pincérként dolgozni Ausztriában kemény munka. A napi 8 óra talpalás, a folyamatos sietős munkavégzés viszonylag megterhelő. Kellő rutin és/vagy jó fizikum nélkül igen nehéz. Miközben elvárás a tökéletes udvariasság és az alázat a vendég felé.

A pincérmunka azoknak ideális munkalehetőség Ausztriában, akik jól beszélnek németül és van valamennyi vendéglátós tapasztalatuk.

Aki kiválóan beszél németül és itthon is pincérként dolgozik, az a pincér, felszolgáló (Kellner) vagy fizetőpincér (Zahlkellner) munkakörben tud elhelyezkedni. Akinek közepes a német nyelvtudása és/vagy kisebb a vendéglátós tapasztalata, annak a pincér segéd (Hilfskellner, Commis de Rang) vagy a reggeliztető pincér (Früstück Kellner) munkakör a megfelelő.

Pincérmunka Ausztriában

Az osztrák éttermi vendéglátás nem sokban tér el a magyartól. A különbség talán annyi, hogy ott nagyobb igény van arra, hogy a pincér közvetlen legyen a vendéggel. Az osztrák vendégek gyakran nem az adott étterem ételei miatt, hanem inkább a kiszolgálás jó stílusa és a jó pincér miatt választanak törzshelyet. Ez pedig például egy üdülőhelyen vagy síparadicsomban a sok konkurencia miatt fontossá válik. Tehát az osztrák pincérmunka esetében az étlap átadásán, a rendelés felvételén és az ételek kihordásán túl abszolút elvárás a vendéggel való jó kommunikáció. Egy jó pincér az egyéniségével kivívja a vendégek elismerését és szeretetét. Ezért fontos a jó nyelvtudás és a jó stílus. A pincér segéd és a reggeliztető pincér esetén már nem akkora elvárás a jó kommunikáció, mert itt ritka, vagy egyáltalán nincs kontakt közvetlenül a vendégekkel.

Más tekintetben a felszolgáló munka Ausztriában nem sokban különbözik a hazaitól. Természetesen itt is elvárás a pontos munkakezdés és az ápolt külső, a tiszta munkaruha. Aztán természetesen elvárás az étlap teljes ismerete fejből, beleértve az étel elkészítési módjának alapjait is és ismerni kell az esetleges allergéneket is. A pincér segéd feladata (ha nincs akkor a pincéré) a terítés és az újra terítés is, valamint a fűszerek feltöltése is. Rutinosabb munkavállalók a fizetőpincér munkakört is elérhetik, mely nagyobb felelősséggel, de magasabb fizetéssel is jár.

Mivel a turista főszezon pont ellentétes a hazaival, sokan választják, hogy a nyáron Magyarországon, télen pedig Ausztriában pincér munkát vállaljanak. Aki számára érdekes és kedvelt hivatás a vendéglátásban dolgozni, ez egy kiváló lehetőség.

A határhoz közeli településeken lévő éttermi munkahelyekre az ingázó munka Ausztriába is megoldás lehet. Itt az útiköltség és az időben a munkahelyre beérés a kulcs.

Feltételek az ausztriai pincér munka betöltéséhez

  • Megfelelő dokumentumok. Papírok és okiratok megléte az ausztriai munkavállaláshoz: [url]
  • A minimum jó német nyelvtudás elengedhetetlen. Az angol nyelv előny. Nyelvvizsgát általában nem kérnek, de tesztelik a nyelvtudást és a kommunikációs készséget.
  • Vendéglátós végzettség nem feltétel, a munkatapasztalat óriási előny. Az osztrák étteremtulajdonos egyből látja, ha valaki rutinos ebben a munkakörben.
  • Kezdőként is meg lehet kapni az állást. Nem lehetetlen úgy pincérmunkát kapnia Ausztriában annak, aki teljesen kezdő ebben. Ha valakinek megvan a kellő nyelvtudása, ha jó a stílusa, láthatóan könnyen tanul és szimpatikus a tulajdonosnak, kaphat bizalmat legalább egy próbamunkára.
  • Referenciát nem kérnek, de jó, ha van. A korábbi osztrák munkaadótól származó jó referencia kimondottan előny még akkor is, ha más típusú munkakörről szól.
  • Teljes évre vagy teljes idényre való munkavégzés. Általában az éttermek egy évre vagy egy teljes szezonra keresnek munkavállalót, annál kisebb időtartamra nagyon ritkán nyílik munkalehetőség.
  • Egészségügyi alkalmasság. Azon felül, hogy fizikailag alkalmasnak kell lenni a 8 órás fárasztó munkára, a vendéglátásban bármilyen fertőző betegség megléte kizáró tényező.

Munkakörülmények, juttatások és fizetés az osztrák éttermi munka kapcsán

A fizetés a tartományi kollektív szerződéstől és az adott étteremtől függően változik. Általánosságban elmondható, hogy kezdőként nagyjából átlagosan nettó 1500-1700 euró, tapasztalattal pedig átlagosan nettó 1700 – 1900 euró körül várható a hivatalos fizetés. Ehhez jön még hozzá a túlórapénz és álltalában a borravaló.

Általában munkaidőben az étkezést biztosítják. Sőt gyakori (főleg a csak síszezonban nyitva lévő szállodák és éttermek esetén), hogy egy picit alacsonyabb az alapfizetés, de cserébe a szállás és a teljes ellátás is biztosított.

Ausztria egy másik kultúra, egy másképpen működő társadalom. Ezért az osztrák munkaadó picit más, mint a magyar. Az osztrák étterem- és szállodavezetők, tulajdonosok némileg távolságtartóbbak. Munkavállalóként tehát nem biztos, hogy olyan családias vagy baráti a légkör, mint ahogy az itthon tapasztaljuk. Az osztrák munkaadó nem akar barátkozni. Sokkal inkább az elvégzett munka minősége, a pontosság, a precíz munkavégzés alapján ítéli meg az alkalmazottat, mint személyes szimpátia alapján. És ez nem csak a tulajdonosokra érvényes, hanem az (általában osztrák) főnökökre is. Ez a távolságtartás álltalában enyhül a második-harmadik év vagy szezon után, de az elején magyar szemmel picit szokatlan ez a stílus.

Viszont a juttatásokat, a szüneteket, a pihenőidőt általában szigorúan betartják, megadják. A megbeszélt túlórán túl is behívhatnak, de általában a szabadnapot tisztelik. A fizetést, a borravalót korrektül számolják. Általában jellemző, hogy nem késnek a fizetések, és az egyéb megbeszélt egyéb juttatásokat is mindig időben megkapja a munkavállaló.

A szerződésekkel kapcsolatban általánosságban az mondható el, hogy az osztrák munkaadó ragaszkodik a szerződéshez, mind a munkavállalóra, mind pedig a magára vonatkozó feltételek tekintetében. Célszerű tehát azt jól átolvasni aláírás előtt.

Az osztrák pincérmunka esetében a munkaruhát sokszor részben, vagy teljes egészében a munkáltató biztosítja. Van, ahol csak az inget/blúzt és van, ahol az egész ruházatot. De az is előfordul, hogy csak egy előírás van (pl.: Fehér ing, fekete nadrág) és az első időszakban (főleg próbaidő alatt) a munkavállalónak kell beszereznie azt. A munkaruhával kapcsolatos dolgokat mindenképpen az elején tisztázni kell és szükség esetén már Magyarországon megvásárolni, ami szükséges (sok pénz spórolható így).

Vendéglátásban munka Ausztriában éttermi felszolgáló

A vendéglátásban az éttermi felszolgálás területen az alábbi munkakörök, munkalehetőséget vannak Ausztriában

  • Hilfskellner, Commis de Rang
    Pincér segéd, segédpincér
  • Kellner, A’la Carte Kellner
    Pincér, felszolgáló, à la carte (étlap szerinti) pincér
  • Früstück Kellner
    Reggeliztető pincér
  • Zahlkellner
    Fizettető pincér, fizetőpincér